Return to site

Uwaga, temperatura reguluje płodnością i pokazuje ciąże

Jeżeli chcesz zajść w ciąże, musisz wiedzieć kiedy współżyć, by poczęło się dziecko. Tym wyznacznikiem jest temperatura ciała. Poznaj swoje dni płodne!

Podczas pierwszej przygodny z samopoznaniem zaopatrz się w termometr. Do tego celu może posłużyć ci termometr analogowy lub elektroniczny. Osobiście polecam elektroniczny, ze względu na wygodę odczytu. Na początek wystarczy prosty, tani. Koszt takiego, to inwestycja ok. 20-30 zł. Doświadczenie pokazało, że drogi wcale nie oznacza lepszy a wręcz przeciwnie. Pamiętaj jednak, by termometr wyznaczał temperaturę z dwoma miejscami po przecinku.

Dobrze gdy pomiary temperatury będą wykonywane o stałej określonej porze. Ale jeśli to jest niemożliwe, no cóż poradzimy sobie i z tym. A więc rano, przed wstaniem z łóżka (ważne, by bez wstawania leżeć min. 3 godziny) zmierzyć temperaturę. Codzienna obserwacja pokarze ci, że temperatura waha się. Każdego dnia jest inna a w dłuższej perspektywie czasu, w miesięcznej obserwacji, zauważysz, że masz fazę temperatur wyższych i niższych. Jest to typowy tak zwany cykl dwufazowy, który może świadczyć o tym, że w cyklu wystąpiła owulacja. Gdy występują tylko temperatury na jednym poziomie jest to cykl jednofazowy, który może wskazywać na brak owulacji w cyklu.

Faza temperatur wyższych jest fazą zwaną lutealną, inaczej fazą ciałka żółtego. W tym czasie wydzielany jest progesteron. Faza ta trwa od 10 do 16 dni. Jeśli w tym czasie dni płodnych współżyłaś i wyższy poziom temperatury utrzymuje się przez dłuższy czas niż 16 dni, może świadczyć to o tym, że doszło do poczęcia, że jesteś w ciąży. Gdy wyższa temperatura utrzymuje się 20 dni i więcej stanowi potwierdzenie ciąży. Takie podwyższone temperatury w czasie ciąży utrzymują się do 3 miesięcy - do czasu przyjęcia przez łożysko funkcji podtrzymania ciąży. Znaczne wahania temperatur lub ich spadek może świadczyć o zagrożeniu ciąży, o ryzyku poronienia. Gdy podwyższona temperatura utrzymująca się przez czas dłuższy niż dwa tygodnie może świadczyć również o przetrwaniu ciałka żółtego. W takiej sytuacji skonsultuj się z lekarzem. Gdy natomiast faza temperatur wyższych jest niższa niż 10 dni i takie cykle są powtarzalne mogą świadczyć o niedomodze ciałka żółtego i mogą być powodem trudności w zajściu w ciąże.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly