Return to site

Przeczytaj, co mówi o twojej płodności temperatura ciała

W staraniach o ciąże warto przeprowadzić obserwacje swojej temperatury ciała. Zobacz jak zmienia się ona z dnia na dzień. Sprawdź kiedy jest wyższa a kiedy niższa. I jak koreluje jej zmiana z płodnością.

Temperatura ciała kobiety dużo mówi. To dzięki niej wiesz kiedy jesteś płodna a kiedy niepłodna. Kiedy jest zbyt wysoka lub zbyt niska i warto skontaktować się z lekarzem w celu zbadania tarczycy.

Pod wpływem zmian stężenia progesteronu we krwi zmienia się podstawowa temperatura ciała w skrócie PTC. Temperatura reaguje na zmiany hormonalne. I tak gdy stężenie progesteronu jest niskie, jest to czas przedowulacyjny, temperatura utrzymuje się na niższym poziomie. Gdy poziom progesterony zwiększa się , jest to czas okołoowulacyjny , temperatura rośnie. Na kilkanaście godzin przed jajeczkowaniem możesz zaobserwować wzrost temperatury. Najwyższą temperaturę możesz mieć po około 6-7 dniach po owulacji, tzn. po jajeczkowaniu.    

Kiedy i jak mierzyć temperaturę, by dowiedzieć się czegoś więcej o sobie?

Aby pomiar był adekwatny do sytuacji potrzebujesz spełnić pewne wymogi. Pierwszym z nich jest mierzenie temperatury po śnie nocnym a gdy to jest nie możliwe, to co najmniej po trzygodzinnym spoczynku zaraz po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka. Dobrze gdy czas pomiaru będzie o stałej porze. Odchylenia czasu pomiaru do jednej godziny są bez znaczenia. Powyżej godziny mogą wpłynąć na podstawową wysokość temperatury i wtedy może okazać się, że trzeba ją skorygować.

Temperaturę mierzy się w pochwie, odbycie, w ustach pod językiem. Ale uwaga! Nie myl przedsionka jamy ustnej z językiem. To ważne, by pomiar odbył się pod językiem w konkretnym stałym miejscu, na tej samej głębokości, przy zamkniętej jamie ustnej z daleka od zębów. Jeśli ustalisz miejsce pomiaru, utrzymujesz je przez cały cykl miesiączkowy. Dlaczego? Bo każda cześć ciała ma swoją własną temperaturę. Zmiany miejsca pomiaru tworzą chaos i błędy pomiarowe.

Czym mierzyć temperaturę? Na rynku jest wiele urządzeń, począwszy od prostych, tanich po bardziej wyszukane i droższe. Przygodę z obserwacjami możesz zacząć od pomiaru najprostszym termometrem z dwoma miejscami po przecinku. Może to będzie termometr analogowy lub elektryczny. Dopasuj model do własnych potrzeb i trzymaj się go przez cały okres miesiączkowy ze względu na różnice pomiarowe.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly