Return to site

Kiedy jesteś niepłodna?

W staraniach o ciąże ważne byś wiedziała, że w miesięcznym cyklu są dni płodne i niepłodne. Dni, w których możesz zajść w ciąże i dni, w których choćby nie wiem, co nie zajdziesz w ciążę. Jak poznać, czas niepłodny?

Koniec okresu płodności jest początkiem okresu niepłodności. Ten czas jest zawsze po jajeczkowaniu. Jak go poznać? Po objawach. Są dwa główne objawy. Jednym z nich jest zanik śluzu dobrej jakości, drugim podwyższona temperatura ciała (PTC). Uwaga! Ważna jest korelacja tych dwóch objawów! Bowiem podwyższona temperatura ciała świadczy o utworzeniu sie ciałka żółtego w jajniku a tym samym o działaniu progesteronu, który został wytworzony przez to ciałko. Jest jeszcze trzeci objaw. Jest nim szyjka macicy. Obserwując ją dostrzeżesz zachodzące w niej zmiany.

Obserwując śluz szyjkowy i mierząc sobie temperaturę dowiesz się, kiedy jesteś płodna a kiedy niepłodna. Kiedy może dojść do zapłodnienia. I tak ostatni dzień śluzu najwyższej jakości (mokro, ślisko, naoliwienie, rozciągliwy, przeźroczysty) jest zwiastunem nadchodzącego czasu niepłodnego. Dodatkowo mierząc sobie temperaturę, zaobserwujesz skok temperatur po szczycie objawu śluzu. Prawidłowo, gdy zaobserwujesz trzy wyższe temperatury następujące po sobie. Wyższe od temperatur sześciu dni występujących przed wzrostem temperatury. Jednak, gdy stwierdzisz, że po objawie szczytu wystąpiła tylko jedna lub dwie wyższe temperatury a następnie spadek w jednym dniu a następnie znowu wzrost, to tego jednego spadku nie bierzesz pod uwagę. Trzecia temperatura musi być wyższa minimum o 2 kreski (na termometrze 0,2 stopnie Celsjusza) od najwyższej z sześciu niższych temperatur. Trzeciego dnia wieczorem z wyższą temperatura zaczynasz czas fizjologicznej niepłodności po jajeczkowaniu. Jest to czas, w którym jest pewne, że nie zajdziesz w ciążę.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly