Return to site

Jak na płodność wpływa temperatura ciała?

Zastanawiasz się, kiedy jest czas płodny a kiedy nie? Zapewne od razu do głowy przychodzi ci wiele odpowiedzi, ale czy wiesz, że temperatura ciała może być odpowiedzią na zadane pytanie. Po wprowadzeniu obserwacji planu mierzenia temperatury w życie szybko okazuje się, że droga do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych jest krótka. Dlaczego? Wszystko przez nawyk...

Planujesz poczęcie dziecka, myślisz zapewne o wielu rzeczach, przygotowujesz się do zajścia w ciążę, z trudem, ale jednak dostosowujesz się do różnych rozwiązań, które tylko mają pomóc w poczęciu dziecka. Ale czy wiesz, że trudności z zajściem w ciążę mogą być wynikiem współżycia w nieodpowiednim czasie. Zobacz, co mówi o tym temperatura ciała.

Od podstawowej przemiany materii zależy twoja podstawowa temperatura ciała. Taką temperaturę mierzysz w stanie spoczynku. Jej wysokość uzależniona jest od hormonów. I tak, gdy przewaga jest estrogenów temperatura utrzymuje się na niższym poziomie a gdy następuje przewaga progesteronu temperatura utrzymuje się na wyższym poziomie. Dlaczego? Bo progesteron zwiększa podstawową przemianę materii i pobudza ośrodek termoregulacji w podwzgórzu. Gdy jesteś po owulacji, z pękniętego pęcherzyka jajnikowego powstaje ciałko żółte, ono wytwarza progesteron. I to pod wpływem rosnącego i wysokiego poziomu progesteronu podstawowa temperatura ciała utrzymuje się na wyższym poziomie. Jak długo? Przez czas, kiedy to trwa druga faza cyklu, faza ciałka żółtego, średnio około 14 dni, plus, minus dwa dni.

Poznaj powód swoich trudności z zajściem w ciążę,

puki jest jeszcze czas na dziecko :)

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly