Return to site

Jak mierzyć temperaturę ciała?

Chcesz począć dziecko, ale masz z tym trudności. Na pewno wiesz już, że musisz regularnie mierzyć temperaturę ciała. Co jeszcze musisz wiedzieć o mierzeniu temperatury?

W czterdziestych latach ubiegłego wieku przeprowadzono pomiary hormonalne. One potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia o związku pomiędzy wzrostem progesteronu a wzrostem podstawowej temperatury ciała. Jak się okazało po owulacji z pękniętego pęcherzyka jajnikowego powstaje ciałko żółte. To ono wytwarza progesteron.

Podstawową temperaturę ciała mierzysz w miejscach, gdzie jest kontakt ze śluzówką. Może to być pochwa, odbyt, jama ustna - pod językiem z prawej bądź lewej strony. Mierzysz ją po nocnym śnie lub spoczynku, zaraz po przebudzeniu. Dobrze by pomiar był o tej samej porze, przed wstaniem z łóżka. Na wysokość temperatury może wpływać nieprzespana noc, objadanie się późnym wieczorem, przyjmowane leki, choroba, przeziębienie, stres, przemęczenie, różnice w porze pomiaru przekraczające 1 godzinę. Do celu obserwacji temperatury warto prowadzić kartę cyklu miesiączkowego. To na niej zaznaczasz godzinę pomiaru, czas i ewentualne zakłócenia, o których pisałam wyżej. Temperaturę zawsze mierz tym samym termometrem i w tym samym, wcześniej ustalonym miejscu w ciągu jednego cyklu. Gdy zapomnisz zmierzyć w danym dniu temperatury wtedy pomijasz ten dzień. Tę kratkę zostawiasz pustą. Gdy zmierzysz temperaturę o innej godzinie przekraczającą jedną godzinę, robisz korektę. I tak gdy zmierzysz ją o wcześniejszej godzinie, dodajesz do wyniku pomiaru wcześniejszego 0,1 stopni Celsjusza na każdą godzinę a gdy zmierzysz temperaturę później odejmujesz od wyniku pomiaru późniejszego 0,1 stopni Celsjusza na każdą godzinę.

Uwaga! pomiędzy godzinami 4.00 a 11.00 z każdą godziną rośnie temperatura o 0,1 stopni Celsjusza.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly