Return to site

Co to jest cykl miesiączkowy?

Mogłoby się wydawać, że każda kobieta zna swój organizm. Jednak jak się okazuje to co się wydaje nie koniecznie jest zgodne z rzeczywistością. Wiele kobiet ma problem z określeniem swojej fazy cyklu miesiączkowego i dlatego stosuje sztuczną antykoncepcje. Nie zdając sobie sprawy, że w ten sposób wygasza ochotę na seks i hoduje zakrzepicę. Teraz Szkoła Płodności dzieci z natury pomoże ci rozpoznać fazy cyklu miesiączkowego.

Znajomość faz cyklu miesiączkowego, przyda ci sie w planowaniu ciąży, ale również wtedy, kiedy chcesz jej zapobiec. Kobiece ciało może nie jest tak proste jak mężczyzny, ale da się je poznać i żyć z nim w zgodnie bez łykania pigułek.

Cyklem miesiączkowym nazywają się zmiany w organizmie kobiecym, które zachodzą w ustalonym rytmie biologicznym pod wpływem układu neuro - hormonalnego. Długość cyklu miesiączkowego jest indywidualna sprawą każdej kobiety. Liczy się go od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do ostatniego dnia poprzedzającego następną miesiączkę. Cykl miesiączkowy można podzielić na dwie podstawowe kategorie.

Cykl miesiączkowy pod względem hormonalnym:

  • faza pęcherzykowa wczesna
  • faza pęcherzykowa późna - w tym czasie dojrzewa dominujący pęcherzyk jajnikowy.
  • faza ciałka żółtego - faza lutealna, podczas której najpierw rozwija się a później zanika ciałko żółte.

Cykl miesiączkowy pod względem płodności:

  • faza przedowulacyjna względnie niepłodna. Jej długość uzależniona jest od długości cyklu. W dłuższych cyklach jest dłuższa a w krótkich może w ogóle nie występować.
  • faza około owulacyjnej płodności tzw. faza płodności. Trwa od 6 do 9 dni. Składa się na nią kilka dni przed i po owulacji.
  • faza poowulacyjnej niepłodności bezwzględnej. Jej długość określa wyznaczony koniec fazy płodności do ostatniego dnia cyklu.

Nie wiesz jak w praktyce zastosować powyższą teorię, zapraszam na spotkanie.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly