Return to site

4 sposoby na obserwację płodności

Ciało kobiece wysyła sygnały, to normalne w czasie związanym z owulacją. Znasz główne sygnały ale czy znasz dodatkowe objawy płodności? Już teraz dowiedz się, po czym rozpoznać czas owulacji. To nie jest trudne, bo okazuje się, że wystarczy.... tylko się obserwować.

Starasz się o dziecko, chcesz wiedzieć czy jesteś płodna. Zacznij się obserwować. W miarę obserwacji własnego ciała zauważysz, że podczas cyklu miesiączkowego masz typowe dla siebie związane z owulacją objawy. Te objawy są różne dla różnych kobiet. Możesz je odczuwać w każdym cyklu owulacyjnym albo nie.

Poznaj 4 dodatkowe symptomy płodności. Najczęściej obserwowany jest ból owulacyjny, plamienie okołoowulacyjne, uczucie napięcia albo bolesność w piersiach, zmiany skórne, przybieranie na wadze.

Ból owulacyjny. Odczucie ciężkości w dolnej części brzucha trwający zwykle kilka dni. Ból krótkotrwały z lewej lub z prawej strony. Taki ból zauważa około 30-40% kobiet a tylko 17% z nich odczuwa go w każdym cyklu. Istnieje korelacja pomiędzy bólem owulacyjnym a wystąpieniem podwyższonej temperatury ciała. Badania pokazują, że powstaje on przeciętnie o dwa dni wcześniej przed wzrostem temperatury ciała. Inne badania pokazują, że u większości obserwowanych kobiet ból owulacyjny ustał najpóźniej w czasie owulacji. Na podstawie badań można wnioskować, że ból owulacyjny ustępuje przed owulacją i stanowi najwyższy wskaźnik płodności.

Plamienie okołoowulacyjne. Objaw rzadziej spotykany. Objawia się śluzem lekko podbarwionym krwią lub występowaniem w nim brunatnych smug. Może też pojawić się on jako krwawienie przypominające skąpą miesiączkę. Ten objaw może być wynikiem wysokiego w fazie okołoowulacyjnej stężenia estrogenów.

Odczucia w piersiach. Nadwrażliwość, uczucie napięcia, tkliwości, ciężkości. Symptomy te możesz odczuć w czasie wzrostu podstawowej temperatury ciała, w połowie fazy lutealnej, lub kilka dni przed miesiączką. Odczucia te związane są z ze wzmożonym rozrostem tkanek gruczołu sutkowego pod wpływem progesteronu w fazie poowulacyjnej.

Zmiany skórne. Możesz zaobserwować w fazie okołoowulacuyjnej pogorszenie się cery. Może pojawić się trądzik, przebarwienia, mogą przetłuszczać się włosy.

Źródło: Rozpoznawanie płodności, prof. Troszyński

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly